Background Image

Zemra te mbushura me krem djathi

0 0
Zemra te mbushura me krem djathi

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url

Përbërsit

Modifiko porcionet
350gr Pete te gatshme
200gr Djath Gorgonzola
1 Veze
1 dege Selino
Features:
  • Vegjetarian
Kuzhinë:

Përbërsit

Udhëzime

Shpërnda

Keto dite lezova nje recete shume te lezeteshme per tu gatuar per diten e shen valentinit. Kjo recete jo vetem qe eshte teper e thjeshte por eshte teper e bukur. Praktikisht per te bere kete recete ju duhet nje pete e gateshme e tipit sfoglia si dhe djath gorgonzola.  Gjitheashtu ju duhen dy stampa ne forme zemre (nje me e madhe dhe tjetera me e vogel). Le te shohim si te gatuajme zemra te mbushura me krem djathi gorgonzola!

zemra-te-mbushura-sitegatuajm

Zemra te mbushura me djath gorgonzola

(Visited 78 times, 1 visits today)

Hapat

1
I kryer

Merni vezen dhe e rrihni me nje pirun dhe me nje luge kafeje me uje, ndizni furrin qe te nxehet ne 180°.

2
I kryer

Me pas merni petet e gateshme dhe i vendosni mbi tavoline. Me stampen ne forme zemre me te madhe formoni 24 zemra.

3
I kryer

Merni stampen ne form zemre me te vogel dhe 16 nga 24 zemrat qe formuat me pare i prisni serisht duke formuar korrniza ne forme zemre. Ne kete pike ju do te keni 8 zemra te medhaja te pa prera dhe 16 korrniza ne form zemre si dhe 16 zmera te vogla te mbetura nga korrnizat (keto te fundit nuk duhen).

4
I kryer

Merni nje zemer te madhe dhe vendosni mbi te dy korrniza ne meyre qe te formohet nje ene ne forme zemre me corrnize me te larte aneve dhe bosh ne mes (lyeni me vezen e rrahur bazen me pare se te vendosni korrnizat ne menyre qe te ngjiten mire me njera tjetren).

5
I kryer

Lyeni siper enen qe sapo formuat edhe nga siper me veze ne menyre qe te marri nje nghyre te bukur gjate pjekjes.

6
I kryer

Merni nje tepsi dhe vendosni ne te leter furri i ciki sherben per te mos ngjitur, sistemoni zemrat dhe i vendosni ne furren e nxehur ne 180° per 10 minuta.

7
I kryer

Nderkohe pergatisni kremin me djathin gorgonzola ne kete menyre: merni selinone dhe vendosni menjane gjethet per dekor, degen e prisni shume imet me thike. Me pas ndani panen ne gjysem dhe e hidhni ne nje ene mbashke me djathin gorgonzola dhe me nje pirun punoni masen, shtoni selinon e grire dhe trazoni perseri.

8
I kryer

Merni gjysmen e panes qe ngeli dhe e rrihni me rrahse elektrike ose manuale deri sa te dyfishoj vellimin dhe e bashkoni me kremin qe formuat me pare. Trazoni me ngadale nga larte poshte te gjithe perberjen dhe e vendosni ne frigorifer.

9
I kryer

Ne momentin qe sherbeni zemrat i mbushni me gorgonzola dhe i dekoroni me nje gjethe te selinos.

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

para
Tiramisu ne vazo
para
Pappa al pomodoro
para
Tiramisu ne vazo
para
Pappa al pomodoro

Add Your Comment