Background Image

Gliko me nerenxa

0 0
Gliko me nerenxa

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url

Udhëzime

Shpërnda

Ne kete artikull do te shohim si te gatuajme gliko me nerenxa, nje dessert shume i privilegjuar, i cili do pak kohe per tu realizuar por ne fund rezultati eshte shume shume i kenaqshem. Personalisht me pelqene jashte mase kjo recete. Nje ide e kesaj recete eshte edhe sherbimi i copave te nerenzave te zhytura te cokollate te shkrire.

Gliko me nerenxa

Gliko me nerenxa

 • KOHA E PERGATITJES:
 • KOHA E PJEKJES:
 • KOHA TOTALE:
 • PORCIONE: 20-25
 • VESHTIRESIA: E Lehte
 • TIPI I RECETES: embelsire, dessert

Perberesit:

 • 1 kg nerenxa
 • 1 kg sheqer
 • 3 gota uje

Udhezimet:

 1. Si fillim i lajme nerenzat dhe pastaj me nje rende te imet u heqim nje shtrese shume te holle lekure.
 2. I shplajme perseri ne uje te ftohte te rrjedhshem dhe i vendosim ne nje ene me uje te ftohte.
 3. I leme ne uje per rreth 2-3 dite, duke ua nderruar ujin 3-4 here ne dite, sepse ne kete menyre u iken hidherimi.
 4. Nese gjate qendrimit ne uje lekura e nerenzave zbutet, i fusni ne uje me sode perr rreth 3 ore, qe te rimari perseri fortesine e duhur.
 5. Pasi kane kaluar 2-3 dite, i marim nerenzat dhe i presim ne kater pjese te barabarta secilen.
 6. U shtrydhim lengun duke i kapur me kujdes ne te te dy ekstremitetet e theles se prere, dhe ne kete menyre eleminohen dhe farat.
 7. Pasi kemi mbaruar me te gjitha thelat e prera, i shplajme perseri me uje te rrjedhshem dhe i vendosim ne nje kullejse qe te kullojne.
 8. I kapim me kruajtese dhembesh ne te dy cepat qe tu japim nje forme sa me te bukur.
 9. Nderkohe pergatisim sherbetin:
 10. Hedhim sheqerin dhe ujin ne nje tenxhere te madhe, e leme sa te marr vale, dhe pasi kane kaluar 10 min nga vala e pare hedhim nerenzat te zjejne ne zjarr shume te ngadalte per rreth 1 ore, ose derisa te shikoni qe kane marre nje ngjyre te bukur trasparente.
 11. I leme te ftohen brenda ne sherbet, u eliminojme kruajteset e dhembeve dhe i sherbejme.

 

(Visited 1 305 times, 1 visits today)

Laura

Pershendetje, mire se erdhet ne kete faqe web. Shpresoj te keni eksploruar dhe shijuar momentet e mia ne kuzhine nepermjet reportaxhit. Kjo faqe eshte per hobby, pasi me pelqen te gatuaj recetat qe kerkoj kudo... ne revista, libra, online! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te me dergoni recetat tuaja. Do ti publikoj ;) Gjithe te mirat

para
Tave me kungull
para
Sallate tershere
para
Tave me kungull
para
Sallate tershere

Një koment Mëshej komentet

Receta eshte shume e mire,une e kam provusr dhe me ka dale e mrekullueshm.Do ju lutem mund te me detgoni receten per gliko me nerenxa kokerr,we jane bere tani dhe jane jesjile? Ju faleminderit!

Add Your Comment