Background Image

Sallate me laker te kuqe dhe shege

0 0
Sallate me laker te kuqe dhe shege

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url

Përbërsit

Modifiko porcionet
250gr Laker e kuqe
1 kokerr Shege
4 luge Vaj ulliri
1 kokerr Portokalle
1 luge gjelle Mjalte
Sipas deshires Kripe

E fresket dhe e mire

Features:
  • Vegjetarian
Kuzhinë:

Përbërsit

Udhëzime

Shpërnda
Ne keto dite te nxehta nuk ka me mire sesa nje sallate me laker te kuqe dhe shege, shija e se ciles do tu befasoj ashtu si edhe pamja e saj me nje mix ngjyrash te kuqe dhe te bardhe. Te besh nje sallate te me laker te kuqe si kjo do te thote te provosh disa shije te tjera nga ato qe mund te jeni mesuar me pare. Per kete tip sallate nje mix perfekt eshte perdorimi i kokrrave te sheges. Kokerrat e sheges jane te pasura me vitamine C si dhe magnez, hekur dhe kalcium. Kjo recete eshte shume e mire per ke ka filluar dieten ose personat vegjetarian. Shija pak fare e hidhur e lakres se kuqe kompensohet nga embelsia e kokrrave te sheges. Mund te shoqeroni sallaten me laker te kuqe me pak gjize te fresket te embel duke e dekoruar me ereza te fresketa siper.

sallate-me-laker-te-kuqe-dhe-shege

Sallate me laker te kuqe dhe shege

(Visited 858 times, 1 visits today)

Hapat

1
I kryer

Merni lakren e kuqe dhe e i ndani fletet nje e nga nje duke i shkeputur me dore nga baza e lakres. Pasi keni eliminuar fletet e jashteme e hidhni ne nje tas fletet e tjera dhe i shplani mire ne uje te bollshem. Lakra e kuqe duhet te rrij te kulloj ne nje kullenjse per gati 10minuta deri sa te humbasi ujin e tepert. Pasi lakra te ket kulluar i merni fletet e saj dhe i prisni ne fije te holla mbi nje dru mishi.

2
I kryer

Merni fletet e lakres dhe i hidhni ne nje tas per te krijuar sallaten. Shtoni kokrrat e sheges brenda dhe trazoni sallaten me dy priunj.

3
I kryer

Tashme duhet te pergatisni nje salce te shume lengeshme per ti dhene nje shije pak te embel sallates pasi lakra e kuqe eshte pak fare e hidhur.
Merni nje vazo qelqi me kapak (nje vazo salcete paster qe mund te keni ne shtepi) dhe hidhni brenda 4 luge me vaj ulliri, lugen me mjalte si dhe lengun e portokalles dhe ne fund pak kripe. Mbyllni vazon dhe e tundni mire qe te gjithe perberesit te perzihen. Kjo salce do te kontrastoj aq mire shijen e hidhur te lakres se kuqe.

4
I kryer

Shtoni legun e vazos qe pergatitet tek tasi me laker te kuqe dhe perzieni mire. Sallata me laker te kuqe eshte gati per tu sherbyer.

5
I kryer

Kjo sallate mund te sherbehet me gjize te embel te cilen mund ta poziciononi ne qender te pjates. Rregulloni pjaten rreth e rreth me laker te kuqe dhe shege dhe ne fund dekorni me erza gjizen.

Laura

Pershendetje, mire se erdhet ne kete faqe web. Shpresoj te keni eksploruar dhe shijuar momentet e mia ne kuzhine nepermjet reportazhit. Kjo faqe eshte per hobby, pasi me pelqen te gatuaj recetat qe kerkoj kudo... ne revista, libra, online! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te me dergoni recetat tuaja. Do ti publikoj ;) Gjithe te mirat

para
Embelsire me kos dhe mjalt
para
Biskota me choco pops
para
Embelsire me kos dhe mjalt
para
Biskota me choco pops

Add Your Comment