Peshk me leter alumini ne furre

Shpernda ne kanalet e tua social

Or you can just copy and share this url

Perberesit

2 Peshk koce
2 thelpinj Hudher
6 kokrra Domate qershi
1 dege Rozmarine
1 dege e fresket Majdanoz
2 luge gjelle Vaj ulliri
nje maj luge Kripe
nje mollez gishtash Piper i zi
1 kokerr Limon

Te dhena ushqyese

300Kcal
Kilokalori

Mbaje shenim

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Peshk me leter alumini ne furre

Peshk koce me nje shije delikate dhe arome deti

Karakteristika:
  Kuzhine:

  Perberesit

  Udhezime

  Ne kete recete do te shohim si te gatuajme peshk me leter alumini ne furre. Per kete lloj recete mund te perdorni ose peshk koce ose peshk levrek dhe te ndiqni hapat e recetes me poshte. Kjo menyre gatimi ben te mundur mbajtjen e aromave dhe te shijes delikate te peshkut. Pas pjekjes peshku mund te sperkatet me nje salce te pergatitur me 2 luge vaj ulliri, disa pika lengu limoni te fresket dhe nje maje gishtash me kripe e pier te zi.  Me poshte receta e plote e peshkut koce te pjekur brenda leteres alumin.

  Loading...

   

  Hapat

  1
  I kryer

  Si fillim lani mire peshqit duke u pastruar dhe shplare mire barku si dhe luspat. I lini me gjithe koke. Lani edhe domatet dhe degen e majdanozit.

  2
  I kryer

  Ndizni furren dhe e lini te nzehet ne 180°C

  3
  I kryer

  Merni letern e aluminit dhe prisni dy pjese pak a shume dy katrore ne te cilen eshte e mundur te vendosni secilin peshk dhe me pas ti mbyllni.

  4
  I kryer

  Pergatisni mbushjen e peshkut, merni limonin dhe pasi e keni pastruar lekuren e prisni feta te holla te rrumbullakta, po ashtu prisni domatet qershi ne dy pjese, grini majadanozin te imet, therrmoni degen e rozamrines me duar. Pastroni hudhren dhe e grini imet.

  5
  I kryer

  Merni peshqit dhe pasi ta keni sistemuar mbi letrat e aluminit u mbushni barkun me dy feta limon, pak rozmarine te grire si dhe majdanoz, pak kripe e pier te zi, pak hudher te grire.

  6
  I kryer

  Dekorni siper peshkun me majdanoz, rozmarine, kripe e piper, shtoni domatet e grira (3 kokrra per cdo peshk) dhe ne fund shtoni nje luge vaj ulliri.

  7
  I kryer

  Mbyllni letren e aluminit por pa e ngjeshur peshkun... lini pak hapsire bosh mbi peshkun ne menyre qe te piqet dhe te krijohet lengu duke u perzier edhe me shiet e perbersve te tjere. Vendosni cdo pesh me leter alumini ne furre te piqet per gati 30minuta.

  8
  I kryer

  Sherbeni peshkun duke e vendosur me gjithe letren alumin mbi pjate dhe me pas e hapni siper letren qe te duket peshku bashke me lengun.

  Si Te Gatuajme

  -Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

  Pershtypjet e recetes

  Nuk ka akoma asnje pershtypje. Perdorni formularin e meposhtem per te shkruar ose vlersuar receten. Kontributi juaj eshte i rendesishem. Faleminderit.