Spageti me sardele te marinuara

Shpernda receten ne kanalin tuaj:

Ose kopjoni lidhjen e meposhteme dhe dorgojani kujt te doni!

Perbersit

Rregullo sipas personave
160gr
2 luge gjelle
1 thelpi
2 luge gjelle
1 dege e fresket
1 maje luge gjelle
1 Limon i vogel fare

Spageti me sardele te marinuara

Si te gatuajme spageti me sardele

Kuzhina:

Perbersit

Udhezimet

Shpernda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme makarona te tipit spageti (spaghetti) me sardele te marinuara, buke te grire dhe limona te vegjel. Receta eshte me pak kalori, e thjeshte dhe shume e shpejte. Perbersit jane te gjithe te gatshem, mjafton asemblimi i tyre dhe pjata eshte gati shpejt e shpejt.
 

Hapat

1
I kryer

Si fillim vendosni tenxheren me ujin te ziej dhe nderkohe pergatisni reston. E rregulloni ujin me kripe sipas desires.

2
I kryer

Merni nje tigan te bollshem, shtoni 1 luge vaji ulliri (lugen tjeter do e perdorni ne fund duke e hedhur siper makaronave. Qeroni nje thelpi hudher dhe e shtypni me dore. E hidhni tek tigani me vaj qe ta aromatizoj ate.

3
I kryer

Shtoni tek tigani 2 luge gjelle me buke te grire dhe e kaurdisni.

4
I kryer

Shtoni sardelet e marinauara (i kulloni me pare, une dhe i shplava sepse jane mjaft te kripur) trazoni dhe coptoni sardelet.

5
I kryer

Grini lekuren e limonit siper dhe me pas e prisni limonin ne feta te rrumbullakta dhe e shtoni ne tigan. Ky lloj limoni ka nje shije pak me te embel se ai normali dhe nuk eshte shume i athet.

6
I kryer

Zjeni makaronat, i kulloni dhe lini menjane nje filxhan kafeje me ujin e zjerjes. I shtoni makaronat ne tigan, shtoni edhe ujin. I trazoni mire me njeri tjetrin dhe me pas i ndani makaronat ne pjata. Dekoroni siper me majadanoz te fresket te grire dhe me pas shtoni nje fill vaj ulliri te fresket.

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

para
Gateau me patate
para
Gateau me patate
Receta te reja?Regjistrohu dhe merr recetat e reja me email!

Rri i axhornuar me recetat e reja qe publikohen here pas here ne kete faqe web. 

Follow me