Background Image

Makarona me mollusqe

0 0
Makarona me mollusqe

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url

Përbërsit

Modifiko porcionet
320gr Makarona Tipi Garganelli
500gr Mollusqe
2 cope Kungull
4 luge gjelle Vaj ulliri
sipas deshires Kripe
1 dege te fresket Majdanoz
2 thelpinj Hudher
Kuzhinë:

Përbërsit

Udhëzime

Shpërnda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme makarona me mollusqe. Makaronat jane te tipit garganelli te cilat duan pak me shume minuta per tu zier pasi baza e brumit eshte pak e trashe. Perbersit e kesaj recete jane te pakte pasi vete mollusqet i japin shije pjates dhe nuk ka nevoj te shtoni perberes te tjere per te permiresuar pjaten.

Makarona te tipit garganelli.

Makaronat qe njihen me emrin garganelli jane nje lloj makaronash te cilat e marin emrin nga vendardhja (emri eshte ne dialektin e rajonit te Emilias) dhe fjala nga e cila vjen eshte  “garganel”, qe do te thotee “ezofag” pule pasi forma e makaronave eshte e ngashme me ezofagun e pules.

Makarona me mollusqe

 

(Visited 57 times, 1 visits today)

Hapat

1
I kryer

Merni nje tenxhere dhe e vendosni te ziej me gati dy litra uje dhe e rregulloni me kripe. Nderkohe pergatisni mollusqet si me poshte.

2
I kryer

Me nje furce pastroni ne uje te bollshem mollusqet deri sa te humbasin gurzat dhe myshqet. Me pas lani kungujt si dhe majdanozin.

3
I kryer

Merni nje tigan te madh dhe e vendosni te nzehet me vajin e ullirit. Shtypni dy thelpinj hudher dhe i hidhni brenda tek vaji qe te aromantizojne vajin.

4
I kryer

Ndekohe qe uji i makaronave mer val, grini kungullin imet dhe e kaurdisni tek vaji i nzehte shtoni pak fare kripe. Ndrekohe qe kungulli eshte gati shtoni mollusqet dhe e mbyllini me kapak. Hidhni makaronat te ziejn dhe me pas i kulloni.

5
I kryer

Shtoni makaronat tek tigani me mollusqe kur te jene hapur plotesisht dhe i trazoni se bashku. Rregulloni me piper dhe ne fund shtoni majdanozin e grire imet. I sherbeni makaronat me mollusqe te sapo hequra nga tigani.

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

para
Cupcake me cokollate dhe portokalle
para
Qofte me mish dhe qepe
para
Cupcake me cokollate dhe portokalle
para
Qofte me mish dhe qepe
Receta te reja?Regjistro email-in!

Do te merni nje email sa here do te publikohen recetat e reja.