Background Image

Makarona tagliatelle ne furre me lulelaker

0 0
Makarona tagliatelle ne furre me lulelaker

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url
Features:
 • Vegjetarian
Kuzhinë:

Udhëzime

Shpërnda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme makarona tagliatelle, por jo vetem te ziera me sugo por akoma me te elaboruara. Kjo lloj makarone eshte e gjate dhe pete, shume e shjeshme pasi brumi eshte i ngjeshur vetem me te verdhat e vezeve. Per kete recete kam perdorur salce beshamel si dhe lulelaker. Kjo pjate eshte nje ide shume e mire per te pergatitur lulelakren e cila nuk pelqehet nga shija nga te gjithe, por e kombinuar me makarona dhe salce beshamel behet nje pjate teper e shijeshme. Ne fund pjata piqet per disa minuta ne furre. Per te pare si pergatitet salca beshamel ndiqni kete recete: si te gatuajme salce beshamel Kjo recete ben pjese ne pjatat vegjetarjane.

makarona-me-lulelaker-dhe-beshamel

Makarona tagliatelle me lulelaker ne furre

 • Koha e Pergatitjes: 20
 • Koha e Pjekjes: 15
 • Koha Totale: 3
 • Porcione: 6-8
 • Veshtiresia: E Mesme
 • Tipi i Recetes: Pajte e pare

Perberesit:

 • 400gr salce beshamel
 • 400gr lulelaker
 • 500gr makarona tagliatelle
 • pak kripe
 • pak arremyshk
 • pak pier te zi
 • nje maj luge gjelle me gjalp
 • pak djath te grire kackavall

Udhezimet:

 1. Vendosni 2 tenxhere me uje dhe me kripe te nzehen, dhe nderkohe pergatisni salcen beshamel sipas recetes se shpjeguar me pare ketu: salca beshamel.
 2. Kur uji te ket zier hidhni ne njeren tenxhere makaronat tagliatelle dhe ne tjetren lulelakren e lare dhe te coptuar me dore ne pjese te vogla.
 3. Hiqni makaronat 5 minuta para ne menyre qe te jene gjysem te ziera, po ashtu edhe lulelakren e hiqni para 3-4 minutash para zierjes se plote. Nderkohe ndizni furrin ne 180° dhe vendosni nje tepsi me pak gjalp brenda.
 4. Nzirrni tepsine nga furri dhe me gjalpin qe ka shkrire lyeni komplet siperfaqen e tepsise, shtoni gjysmat e makaronave tagliatelle qe keni kulluar me pare dhe me pas shtoni komplet lulelakren, pak pier te zi nese deshironi dhe ne fund gjysmen e salces beshamel.
 5. Shtoni siper shtreses me beshamel pjesen tjeter te makaronave tagliatelle qe ngelen dhe siper pjesen e dyte te salces beshamel, sperkateni me djath kackavall dhe e vendosni tepsine me makarona ne furre.
 6. Makaronat jane gati kur shtresa e siperme e beshameles te jete bere kerce. Sheberni pjaten te ngrohte.
(Visited 241 times, 1 visits today)

Laura

Pershendetje, mire se erdhet ne kete faqe web. Shpresoj te keni eksploruar dhe shijuar momentet e mia ne kuzhine nepermjet reportaxhit. Kjo faqe eshte per hobby, pasi me pelqen te gatuaj recetat qe kerkoj kudo... ne revista, libra, online! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te me dergoni recetat tuaja. Do ti publikoj ;) Gjithe te mirat

para
Makarona spaghetti me argjinare
para
Biskota me recel pjeshke dhe manaferre
para
Makarona spaghetti me argjinare
para
Biskota me recel pjeshke dhe manaferre

Add Your Comment