Background Image

Kulac me kos

0 1
Kulac me kos

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url

Përbërsit

Modifiko porcionet
400gr Miell
1 filxhan caji Kos
1 kokerr Veze
1 maje luge kafeje Sode buke
1 maje luge kafeje Kripe
1 filxhan caji Vaj luledjelli

Per nje mengjes tradicional

Features:
  • Vegjetarian
Kuzhinë:

Përbërsit

Udhëzime

Shpërnda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme kulac me kos. Sekreti per  te patur nje rezultat shume te mire eshte pushimi i brumit per te pakten nje ore.

Per te pergatitur kulacin duhen pak perberes, te cilet pothuajse secili prej nesh i ka ne shtepi ne cdo moment.

Kulac me kos

(Visited 16 476 times, 1 visits today)

Hapat

1
I kryer

Pergatitja e brumit per kulac me kos

Hidhni miellin ne nje tepsi. E perzjeni me kripen dhe soden e bukes. Hapni nje grope ne mes dhe hidhni kosin, vezen dhe filloni te punoni me duar brumin.

2
I kryer

E ngjishni brumin me duar derisa te formohet nje mase elastike dhe homogjene, por jo shume e ngurte. Shtoni kos nese masa eshte shume e forte.

3
I kryer

I jepni formen e nje topi, e mbuloni me nje pecete te paster dhe e lini te pushoje per rreth 1 ore (minimumi). Maximumi 2 ore e gjysem.

4
I kryer

Vendosni ne zjarr mesatar nje tigan me vajin e lulediellit dhe e lini te nzehet plotesisht.

5
I kryer

I hapni kuleçet ne forme te rrumbullakte ose me pec ose edhe vetem me duar. Nuk ka rendesi se forma vjen pak e crregullt. Filloni ti skuqni nje e nga nje ne zjarr mesatar deri sa te marin nje ngjyre te embel te arte.

6
I kryer

Pasi i hiqni kulecet nga zjarri, i vendosni ne kartpeceta letre qe te eliminohet vaji i tepert.

7
I kryer

Sherbeni kulecet te ngrohte me kos. Ju mund ti shoqeroni duke i lyer siper me hudher dhe ti sperkatni siper me djath kackavall te grire si dhe nje gote kos. Ose mjafton ti shoqeroni me pak djath te bardhe.

Laura

Pershendetje, mire se erdhet ne kete faqe web. Shpresoj te keni eksploruar dhe shijuar momentet e mia ne kuzhine nepermjet reportazhit. Kjo faqe eshte per hobby, pasi me pelqen te gatuaj recetat qe kerkoj kudo... ne revista, libra, online! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te me dergoni recetat tuaja. Do ti publikoj ;) Gjithe te mirat

para
Antipasto me domate dhe sallam
para
Supe me oriz dhe veze
para
Antipasto me domate dhe sallam
para
Supe me oriz dhe veze

Add Your Comment