Background Image

Tave me spinaq

0 0
Tave me spinaq

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url

Përbërsit

Modifiko porcionet
500gr Spinaq
250gr Pete te gatshme
3 Veze
150gr Djath i bardhe
50gr Djath i grire
2 luge gjelle Vaj ulliri

Tave e kripur me spinaq dhe pete te grira

Features:
  • Vegjetarian
Kuzhinë:

Përbërsit

Udhëzime

Shpërnda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme tave me spinaq, receta lindi pasi me ngelen disa pete nga bakllavaja me pete te gateshme dhe ideja ishte te sajoja dicka te kripur dhe jo te embel. Rezultati doli shume i mire. Por nese keni pete te gateshme qe u ngelen nga prerja e bakllavase mund te beni edhe recete te embel, per shembull embelsiren Portokalopita

(Visited 440 times, 1 visits today)

Hapat

1
I kryer

Si fillim lani spinaqin dhe e lini te kulloj. Nderkohe qe spinaqi kullon merni petet e gateshme dhe i coptoni me dore ose i prisni me thike ne copa te vogla. Nuk ka rendesi forma pasi me pas do i grini ne mixer.

2
I kryer

Merni nje tigan ose tenxhere te madhe, shtoni brenda nje luge vaj ulliri dhe hidni spinaqin te skuqet pak fare.

3
I kryer

Shtoni nje gote uje tek spinaqi dhe me pas petet e grira, trazoni dhe me pas e lini te marri vale. Lereni te ziej masen per gati cerek ore. Me pas grini masen me mixer. E lini spinaqin dhe petet te ftohen.

4
I kryer

Ne nje tas rrihni vezet, shtoni djathin e bardhe dhe rrihni serisht. Shtoni vezet e rrahura tek spinaqi kur te jete ftohur dhe trazoni. Provoni per kripe. Shtoni pak kripe nese nuk mjafton kripa e djathit te bardhe.

5
I kryer

Ndizni furren dhe vendosni taven me gjalpin qe te shkrij brenda. Pasi gjalpi ka shkrire lyeni tepsine me te nga te gjitha anet. Shtoni masen qe sapo pergatitet. E sperkatni siper me djath kackavall te gire dhe e vendosni ne furre te piqet per gati 40 min ne 180° C. Sherbeni taven me spinaq te vaket.

Laura

Pershendetje, mire se erdhet ne kete faqe web. Shpresoj te keni eksploruar dhe shijuar momentet e mia ne kuzhine nepermjet reportazhit. Kjo faqe eshte per hobby, pasi me pelqen te gatuaj recetat qe kerkoj kudo... ne revista, libra, online! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te me dergoni recetat tuaja. Do ti publikoj ;) Gjithe te mirat

para
Marmalate me dardhe
para
Peshk Levrek ne tigan
para
Marmalate me dardhe
para
Peshk Levrek ne tigan