Pica me pete te gatshme

Shpernda receten ne kanalin tuaj:

Ose kopjoni lidhjen e meposhteme dhe dorgojani kujt te doni!

Perbersit

Rregullo sipas personave
1 Pete te gatshme E tipit sfoglia
2 Qepe e njome
100 gr Djath i bardhe
150 gr Domate qershi Te kuqe, jeshile dhe te verdha nese i gjeni
1 luge gjelle Vaj ulliri

Pica me pete te gatshme

Nje mix ndermjet pices dhe byrekut te hapur

Karakteristika:
  • Vegjetarian
Kuzhina:

Perbersit

Udhezimet

Shpernda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme pica me pete te gatshme. Ne fakt eshte nje mix ndermejet pices dhe byrekut te hapur. Shija eshte fantastike dhe pica eshte e bute dhe e shkrifet. Per kete recete duhet te perdorni petet qe shiten te gatshme dhe qe konservohen ne frigorifer deri sa ti perdorni. Per te pergatitur kete lloj pice duhet te perdorni pete sfoglia (eshte nje lloj pete e cila gjate pjekjes shton ne volum dhe eshte e bere me shume pete te holla brenda). Per te pergatitur pica me pete te gatshme ju mjaftojn vetem gjysem ore pasi pergatitja eshte vertet shume e shpejte dhe pjekja po ashtu.

loading...

 

Hapat

1
I kryer

Si fillim merni nje tave katrore dhe e mbuloni me leter furri (e gjeni ne shitje me emrin carta da forno) dhe me pas hapni mbi te peten e gatshme. Letra e furrit nuk do e le picen te ngjitet dhe do te jete shume e thjeshte qe ta prisni ne feta me pas. Cponi peten me pirun nga siper per te evituar fryrjen e saj.

2
I kryer

Pasi te keni lare domatet qershi, i thani me nje pecete dhe me pas i prisni ne feta te rrumbullakta dhe i sistemoni siper petes.

3
I kryer

Merni qepet e njoma dhe eliminoni bishtat jeshil. Qeroni dhe pastroni pjesen e bardhe dhe me pas e prisni ne feta te rrumbullakta duke krijuar unaza qepe. Dekorni siper peten me qepet.

4
I kryer

Merni djathin e bardhe dhe e coptoni me duar duke krijuar copeza te vogla. E hidhni djathin siper pices duke u munduar qe te jete ne menyre te njetrajteshme.

5
I kryer

Sperkateni siper me vaj ulliri dhe e futni picen me pete te gatshme ne furre te piqet per gati 20 min ne 170°C.

6
I kryer

Kur pica e pete te gatshme te jete gati e ndani ne feta dhe e sherbeni te ngrohte.

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

para
Nachos pete me miell misri
mbas
Torta Pavlova receta e embelsires australiane
para
Nachos pete me miell misri
mbas
Torta Pavlova receta e embelsires australiane

Komento receten