Salce me avokado Guacamole

Shpernda receten ne kanalin tuaj:

Ose kopjoni lidhjen e meposhteme dhe dorgojani kujt te doni!

Perbersit

Rregullo sipas personave
1 Avokado
1 Spec djeges i kuq
1 Qepe e bardhe
1 Domate
1 Limon jeshil Lime
1 dege e fresket Majdanoz

Salce me avokado Guacamole

Salce e fresket dhe pak pikante

Karakteristika:
  • Pikant
  • Vegan
  • Vegjetarian
Kuzhina:

Perbersit

Udhezimet

Shpernda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme slace me avokado, frut i pasur me vitamina, minerale dhe fibra. Emri i salces me avokado eshte guacamole (ne shqip lexohet GUAKAMOLE), salce meksikane e cila perdoret shume per te shoqeruar peta te bera me miell misri (nachos) por edhe ne feta buke. Mund te shikoni receten per te gatuar Nachos ketu: receta per Nachos

loading...
Salce me avokado (Guacamole) e shoqeruar me nachos
Salce me avokado (Guacamole) e shoqeruar me nachos

Hapat

1
I kryer

Pastroni qepen nga lekura dhe me pas e prisni imet me thike duke formuar kubike te vegjel.

2
I kryer

Prisni me thike shume imet specin e kuq djeges.

3
I kryer

Pasi keni lare domaten e prini ne dy pjese, me ndimen e nje luge eliminoni tulin e brendeshem te domates si dhe farat dhe lengun. Prisni domaten qe ngeli ne kubike te vegjel (Ky proces ben te mundur qe salca mos te behet e lengeshme nga lengu i domates, per kete gje eliminohet)

4
I kryer

Pasi e keni lare avokadon e ndani ne dy pjese, eliminoni berthamen dhe me pas me ndimen e nje luge merni brumin e brendeshem duke ju afruar sa me shume lekures e cila do te ngelet bosh.

5
I kryer

Pasi e keni lare degen e majdanozit e prisni imet. Ndani limonin jeshil ne dy pjese (limoni jeshil eshte i njohur me emrin LIME)

6
I kryer

Bashkoni te gjithe perbersit qe grite ne nje tas (kujdes me specin djeges, e shtoni avash avash deri sa te harrini shijen pikante qe deshironi), shtydhni siper lengun e limonit jeshil dhe e trazoni mire.

7
I kryer

Sherbeni salcen me avokado ose me feta te holla buke ose me nachos!

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

para
Ciambella me kaki dhe rrush te thate
mbas
Nachos pete me miell misri
para
Ciambella me kaki dhe rrush te thate
mbas
Nachos pete me miell misri