Background Image

Salce me avokado Guacamole

0 0
Salce me avokado Guacamole

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url

Përbërsit

Modifiko porcionet
1 Avokado
1 Spec djeges i kuq
1 Qepe e bardhe
1 Domate
1 Limon jeshil Lime
1 dege e fresket Majdanoz

Salce e fresket dhe pak pikante

Features:
  • Pikant
  • Vegan
  • Vegjetarian
Kuzhinë:

Përbërsit

Udhëzime

Shpërnda

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme slace me avokado, frut i pasur me vitamina, minerale dhe fibra. Emri i salces me avokado eshte guacamole (ne shqip lexohet GUAKAMOLE), salce meksikane e cila perdoret shume per te shoqeruar peta te bera me miell misri (nachos) por edhe ne feta buke. Mund te shikoni receten per te gatuar Nachos ketu: receta per Nachos

Salce me avokado (Guacamole) e shoqeruar me nachos
Salce me avokado (Guacamole) e shoqeruar me nachos
(Visited 1 790 times, 1 visits today)

Hapat

1
I kryer

Pastroni qepen nga lekura dhe me pas e prisni imet me thike duke formuar kubike te vegjel.

2
I kryer

Prisni me thike shume imet specin e kuq djeges.

3
I kryer

Pasi keni lare domaten e prini ne dy pjese, me ndimen e nje luge eliminoni tulin e brendeshem te domates si dhe farat dhe lengun. Prisni domaten qe ngeli ne kubike te vegjel (Ky proces ben te mundur qe salca mos te behet e lengeshme nga lengu i domates, per kete gje eliminohet)

4
I kryer

Pasi e keni lare avokadon e ndani ne dy pjese, eliminoni berthamen dhe me pas me ndimen e nje luge merni brumin e brendeshem duke ju afruar sa me shume lekures e cila do te ngelet bosh.

5
I kryer

Pasi e keni lare degen e majdanozit e prisni imet. Ndani limonin jeshil ne dy pjese (limoni jeshil eshte i njohur me emrin LIME)

6
I kryer

Bashkoni te gjithe perbersit qe grite ne nje tas (kujdes me specin djeges, e shtoni avash avash deri sa te harrini shijen pikante qe deshironi), shtydhni siper lengun e limonit jeshil dhe e trazoni mire.

7
I kryer

Sherbeni salcen me avokado ose me feta te holla buke ose me nachos!

Laura

Pershendetje, mire se erdhet ne kete faqe web. Shpresoj te keni eksploruar dhe shijuar momentet e mia ne kuzhine nepermjet reportazhit. Kjo faqe eshte per hobby, pasi me pelqen te gatuaj recetat qe kerkoj kudo... ne revista, libra, online! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te me dergoni recetat tuaja. Do ti publikoj ;) Gjithe te mirat

para
Ciambella me kaki dhe rrush te thate
para
Nachos pete me miell misri
para
Ciambella me kaki dhe rrush te thate
para
Nachos pete me miell misri