Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
0 0
Sallate greke

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Sallate greke

Directions

Share
PROVONI CDO MUAJ KUTINE SURPRIZE ME SHIJE TE NDRYSHME!

Sallata greke si dhe nga emri ka origjine ne Greqi, pasi ingredientet jane te gjithe prezent ne kete vend.
Sidomos kjo sallate eshte nje nga pjatat me te njohura greke pasi brenda perdoret djathi tipik grek i njohur me emrin Feta. Le te shohim atehere si te gatuajme sallate greke.

Si te gatuajme sallate greke.
Si te gatuajme sallate greke.

Sallate greke

 • Koha e Pergatitjes:
 • Koha e Pjekjes:
 • Koha Totale:
 • Porcione: 2
 • Veshtiresia: E Lehte
 • Tipi i Recetes: Antipaste

Perberesit:

 • 2-3 domate të mëdha
 • 2 i vogël ëmbël speca jeshile
 • 1 kastravec
 • 1/2 qepë të kuqe
 • 120 gr. djath feta
 • 10 kokrra ullinj greke
 • vaj sipas deshires
 • kripë sipas deshires
 • rigon sipas deshires

Udhezimet:

 1. Së pari, pastroni qepën dhe prisni me feta jo shumë të holla, pastaj i hidhni ne uje ftohtë (ne kete menyre qepa eshte me e embel).
 2. Lani kastravecin dhe e prisni ne feta. Nëse preferoni mund të hiqni lëkurën.
 3. Lani specat dhe i prisni në feta edhe ato.
 4. Lani domatet dhe i prisni në feta të mëdha.
 5. Prisni djathin feta ne kubike te vegjel.
 6. Merni nje ene edhe perzieni bashke domatet, kastravecin dhe specat, shtoni siper qepen dhe ullinjte, me pas shtoni vajin dhe kripen.
 7. Ndani sallaten ne dy pjata hidhni siper djathin feta dhe rigonin dhe e sherbeni.

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Veze per pashke
next
Makarona me pana
previous
Veze per pashke
next
Makarona me pana

Add Your Comment