Background Image

Pica margerita

1 0
Pica margerita

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url
Features:
 • Vegjetarian
Kuzhinë:

Udhëzime

Shpërnda

Receta e pices Margerita e ka prejardhjen nga Napoli bashke me picen Marinara. Perberesit qe i hidhen siper jane domate, mocarel dhe borzilok qe presantojne ngjyrat e flamurit italian. Veshtiresia e gatimit te pices eshte brumi i bazes se pices. Le te shohim si te gatuajme pica margerita.

Si te gatuajme pica margerita.
Si te gatuajme pica margerita.

Pica Margerita

Koha e Pergatitjes:
Koha e Pjekjes:
Koha Totale:
Porcione: 5
Veshtiresia: E Lehte
Tipi i Recetes: Pjate e Pare

Perberesit:

 • 150 gr miell te tipit 0
 • 150 gr miell te tipit 00
 • 150 ml uje
 • 10 gr maja
 • 2 maja luge kripë
 • 2 maja luge vaj ulliri
 • 250 gr mocarela
 • 200 gr domate pa lekure
 • disa gjethe borzilok

Udhezimet:

 1. Vendosni miellin grumbull në një tepsi te madhe dhe beni nje grope ne maje. Hidhni brenda pak nga uji i ngrohte ku keni teretur majane.
 2. Filloni të punoni duke e perzier edhe duke shtuar reston e ujit me maja.
 3. Kur brumë te jete gati shtoni vajin dhe kripën dhe e punoni perseri fuqishëm derisa brumi mos te rezultoj elastike.
 4. Vendi brumin në një tave per pica (psh. tek tava e furrit qe eshte sheshte), e mbuloni me nje pecete rrobe dhe lini per 2/3 orë te pushoje ose derisa te jete dyfishuar vëllimi.
 5. Prisni domatet pasi u keni hequr lekuren dhe i sperkatni me vajin e ullirit, kripë dhe borzilok.
 6. Shtroni brumin e pices ne nje tave te lyer me vaj.
 7. Piqeni për njëzet minuta në 220 °.
 8. Sapo pica Margerita është pothuajse gati, hiqeni nga furra, hidhni domatet e pergatitura me pare dhe e zbukuroni me mocarela dhe borzilok dhe e piqni per nja 5 minuta te tjera.
 9. E prisni ne fetë dhe e sherbeni të ngrohtë.

(Visited 67 times, 1 visits today)

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

Featured Image
para
Peshk i pjekur ne furre
para
Torte me ananas te fresket
Featured Image
para
Peshk i pjekur ne furre
para
Torte me ananas te fresket

Add Your Comment

Receta te reja?Regjistro email-in!

Do te merni nje email sa here do te publikohen recetat e reja.