Torta te vogla me yogurt dhe mjalte

Shpernda receten ne kanalin tuaj:

Ose kopjoni lidhjen e meposhteme dhe dorgojani kujt te doni!

Torta te vogla me yogurt dhe mjalte

Udhezimet

Shpernda

Sot mbasdite nuk dija c’fare te beja dhe thash te provoja te pergatisja disa torta te vogla me yogurt (kos) dhe mjate. Keto embeslira jane shume te mira per te shoqeruar kafene ose per te pritur miqte. Per te pergatitur tortat e vogla me kos mjafton 10 min kohe dhe 25 min pejekje ne furre. Mund te pergatisni keto embelsira edhe per mengjes per femijet te cilat mund ti shoqeroni me qumesht. Per te pergatitur kete embelsire nuk ju duhet peshore, mjafton nje filxhan kafeje per masat.

loading...

Torta te vogla me yogurt dhe kos

Torta te vogla me yogurt dhe mjalte

Koha e Pergatitjes: 10 min
Koha e Pjekjes: 25 min
Koha Totale: 35 min
Porcione: 8
Veshtiresia: E Lehte
Tipi i Recetes: Embelsire

PERBERSIT

 • 1 veze
 • 2 filxhan kafeje me sheqer
 • 1,5 filxhan kafeje me miell
 • 1 filxhan kafeje me kos te bardhe
 • 0,5 filxhan kafeje me arra te grira imet
 • 0,5 filxhan kafeje me mjalte
 • 0,5 filxhan kafeje me sheqer pluhur
 • pak gjalpe te shkrire
 • 8 stampa per embelsira te vogla

UDHEZIMET

 1. Merni nje tas dhe rrihni vezen me nje priun dhe me pas shtoni sheqerin dhe e rrihni masen perseri deri sa te formohet nje mase me shkume.
 2. Me pas shtoni kosin e bardhe dhe perzieni perseri masen, shtoni miellin avash avash duke trazuar embelsiren nga poshte larte deri sa te mbaroni te gjithe miellin.
 3. Merni arrat i hidhni tek masa, shtoni mjaltin dhe perzieni masen perseri me ngadale dhe gjithmone nga poshte larte.
 4. Merni stampar dhe i lyeni me gjalpe te shkrire, shtoni perberjen e embelsires dhe i fusni ne furre te nxehur me par ne 180° per 25-30 min.
 5. I hiqni tortat e vogla nga zjarri dhe i lini te ftohen, i hiqni nga stampat, i vendosni ne nje pjate dhe i sperkateni me sheqerin pluhur dhe i sherbeni.

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

para
Kausha te mbushur
mbas
Krofne te kripur me patate
para
Kausha te mbushur
mbas
Krofne te kripur me patate

Komento receten