Background Image

Brinje derri

0 0
Brinje derri

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Or you can just copy and share this url
Kuzhinë:

Udhëzime

Shpërnda

Kjo recete eshte nje ide e mire nese keni miq per dreke ose per darke. Nuk do shume kohe per tu pergatitur dhe rezultati do te jete shume i mire. Mund te pergatisni ne te njejten menyre jo vetem brinje derri por edhe brinjet e lopes ose te deles pasi para pjekjes ne furre u jepet nje val per ti zbutur meqenese nuk jan mish i njome. Mund te shoqeroni brinjet e derrrit me oriz ose patate.

brinj-derri
Brinj derri ne furre me hudhra siper dhe oriz.

Brinje derri ne furre

Koha e pergatitjes: 15 min
Koha e pjekjes: 45 min
Koha totale: 1 ore
Porcione: 4
Veshtiresia: E lehte
Tipi i rectes: Pjate e dyte
Perberesit:
 • 12 brinj derri
 • 5 thelpinj hudher
 • 1 luge gjelle vaj ulliri
 • 1 luge gjelle vaj luledjelli
 • Kripe sipas deshires
Udhezimet
 1. Merni nje tenxhere dhe shtoni 1/2 liter uje, pak kripe, 1 luge gjelle vaj ulliri, 4 thelpinj hudhre me gjithe lekure dhe ne fund shtoni brinjet e derrit.
 2. Nga momenti qe uji mer val i lini brinjet te ziejn per rreth cerek ore duke i kthyer here pas here qe te gjitha brinjet te ziejn ne menyre te njetrajteshme.
 3. Merni nje tepsi dhe e lyeni me nje luge vaj luledjelli dhe radhisni ne te brinjet e derrit qe sapo u dhate nje val.
 4. Sperkateni mishin e derrit me kripe dhe shtoni siper pak nga lengu i mishit qe ngeli ne tenxhere.
 5. Fusni mishin ne furre ne 180 grade per 30 minuta ose deri sa te mar nje ngjyre te kuqerremte siper.
 6. Sherbeni brinjet e derrit me oriz ose patate sipas deshires si dhe mund te qeroni siper thelpiun e hudhres qe ngeli.
(Visited 663 times, 1 visits today)

Si Te Gatuajme

-Food Blogger- Me pelqen te gatuaj por me shume ti fotografoj dhe shkruaj recetat. Kerkoj receta kudo... ne revista e libra! I provoj i ndryshoj dhe me pas i shkruaj ne kete faqe web! Nese edhe ju keni kete pasjon mund te regjistroheni dhe te dergoni recetat tuaja.

para
Torta te vogla me krem – Pasteis de Nata
para
Torte me shege e permbysur
para
Torta te vogla me krem – Pasteis de Nata
para
Torte me shege e permbysur

Add Your Comment